İtalya'nın lezzetlerine yolculuk

İtalya'nın verimli topraklarına yerleşik en ilginç bölgelerinden biri olan Emilia Romagna, kültürel ve doğal harikalarının yanında gastronomik ürünleriyle de tanınmaktadır. Orta Çağ mimarisinin değerli örnekleriyle dolu olan Emilia-Romagna bölgesinin başkenti ve Bolonez sosun anavatanı "Kızıl Şehir" Bologna; mimari hazineler barındıran Balzamik sirkenin diyarı Modena; muhteşem müzesi ile Ferrari otomobillerinin mabedi Maranello; farklı mimari stillerinin izlerini taşıyan büyüleyici yapılarıyla, İtalyan jambonlarının kralı Prosciutto di Parma'nın ve asıl adı "Parmigiano Reggiano" olan en tanınmış İtalyan peyniri Parmesan'ın beşiği Parma; İtalyan bayrağına isim verilen "Il tricolore" nin ortaya çıktığı ve bu sebepten "Città del Tricolore" olarak adlandırılan Reggio Emilia; sunduğu güzellikleriyle Orta Çağ şatoları... Kısacası İtalya'nın kültür ve sanat beşiği, tadına doyulmaz gurme vadisinde, çok yönlü bir gezi.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Kuzeybatı Emilia Romagna'nın, birbirinden çok farklı çehrelerini keşfedebilme imkanı;
 • Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra yöresel lezzetlerini de keşfedip yerinde tadacağınız derinlemesine bir gezi;
 • Gezilecek yerler arasında UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Modena;
 • Parma okulunun en önde gelen ressamı Correggio'nun şaheserleri;
 • Balzamik sirke, Prosciutto di Parma ve Parmesan peyniri tadımları;
 • Modena ve Parma'nın şehir merkezlerinde konaklayarak, bu şehirleri rahat keşfedebileceğimiz gibi Batı Emilia Romagna'daki gezilecek ilginç ve birbirinden güzel yerlere de kolayca ulaşabilme imkanı.
 • Konusunda son derece deneyimli Gül Başlangıç'ın rehberliğinde bir yolculuk.

05 Haziran 2019 Çarşambaİstanbul - Bologna - Modena

Türk Hava Yolları ile saat 08:30'da hareket ederek saat 10:15'te Bologna'ya varış. Özel araçla, Emilia Romagna bölgesi'nin başkenti Bologna turunu gerçekleştirmek üzere şehir merkezine hareket: Bologna, tarihi M.Ö XI.yüzyıla dayanan fakat bununla birlikte tarih sahnesindeki yerini M.Ö.VII. yüzyıldan itibaren Etrüsklerle almış bir şehirdir. İlk alt yapısını Etrüskler yapar ve bataklıkların ıslahından başka açtıkları kanalla da şehri Adriyatik Denizi'ne bağlarlar. Kenti 200 sene idare eden Etrüsklerden sonra Keltler gelir ve en nihayetinde de, M.Ö.II.yüzyılda Roma kolonisi olur. Romalıların Bononia adını verdikleri kent daha sonra bugünkü adını alacaktır. 1088 senesinde kurulan Üniversitesi Avrupa'nın en eski üniversitesi olarak anılır. Her yere kiremit rengi hakim olduğu için Bolonya kızıl şehir olarak da bilinir. Görülecek başlıca tarihi binalar arasında San Petronio Bazilikası, Belediye Binası, Üniversitenin tarihi bir bölümü, şehrin göbeği ve en büyük meydanı olan Piazza Maggiore, Neptün Çeşmesi, Orta Çağ'dan kalan eski pazar yeri ile dönemin Sanayi Odası, Bolonya'nın simgesi Asinelli ve Garisenda Kuleleri, San Stefano meydanını sayabiliriz. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra gezilecek, Bologna'nın bir diğer keyifli ve karakteristik bölgesi ise Mercato di Mezzo olarak adlandırılan ve Orta Çağ'dan beri şehrin kalbinde yer alan cıvıl cıvıl pazar yeridir. Gezinin ardından, akşamüzeri Modena'ya hareket. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuktan sonra Modena'ya varış ve şehir merkezinde yer alan otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Haziran 2019 PerşembeModena - Parma

Kahvaltının ardından Modena'nın keşfi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Duomo ve Torre Ghirlandina ile başlıyor. Dario Fo tarafından Özgür İnsanların mabedi olarak adlandırılan, Meryemana'ya ithaf edilerek romanesk üslupta yapılan şehrin Katedralini ziyaret ettikten sonra, yanında bulunan 88 metre yüksekliğindeki Ghirlandina Kulesi'nin tepesinden Modena'nın en önemli sembollerini görme imkanı. Palazzo Comunale yani Belediye XI. Yüzyıldan beri bu eserlerin yanı başında yani Piazza Grande'nin etrafında yer alıyor. Şehrin tarihi merkezi olan bu meydanı da gezdikten sonra Modena'nın damak zevkine kazandırdığı en önemli lezzetlerden olan "Aceto Balsamico" yani balzamik sirke ile ana vatanında tanışma: Balsamik tarihçesi, gelişimi, günümüzdeki kullanım alanları ve şekillerinin anlatımını takip eden tadım şöleni. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından ilk durak Ferrari'nin içinde deneme pisti de bulunan Maranello'daki fabrikası. Modena şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan ve meraklıları tarafından "efsane pist" olarak tanımlanan mekan ve fabrikanın markanın görevlileri eşlğinde keşfi. Simülatörle Pistte Ferrari Pilotu olma ayrıcalığını yaşamak isteyenler için bu heyecanı deneme imkanı. Bu özel zaman diliminin ardından Modena'ya dönerek büyük tenor Luciano Pavarottı'nin müze haline getirilmiş olan evinin ziyareti. Ünlü tenorun doğduğu ve ihtişamlı kariyerinden sonra yaşamının son günlerini geçirdiği baba evini, anılarını, özel anlarının sıcaklığını ziyaretçiye yaşatan evinde adeta kendisiyle sohbet ederek gezdikten sonra yaklaşık bir saatlik bir yolculuğun ardından Parma'ya varış ve şehir merkezindeki otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

07 Haziran 2019 CumaParma

Kahvaltının ardından, 2015 yıllında UNESCO tarafından "Yaratıcı Gastronomi Şehri" unvanıyla taçlandırılan ve bunun yanı sıra tarihi, sanatsal, müzikal, dinsel pek çok değere sahip, en zarif İtalyan şehirlerinden biri olan Parma'nın yürüyerek keşfi. Bereketli bir ovanın tam ortasında bulunan, Etrüskler döneminden beri var olduğu kabul edilen ve İtalya'nın gelişmesinde de önemli rolü olan Parma şehir turuna, 1608 yılında yapımına başlanan, tamamı ahşap olarak inşa edilen at nalı şeklindeki sahnesiyle öne çıkan, Farnese Ailesi tarafından 1580'li yıllarda inşa edilmeye başlanan Pilotta Sarayı içerisinde yer alan büyüleyici Teatro Farnese tiyatrosunun keşfiyle başlayarak, ardından 1518 yılında Rönesans ressamı Correggio tarafından yapılan Rönesans fresklerinin süslediği San Paolo odası olarak bilinen Piacenza'lı Giovanna isimli varsıl hanımın cağdaş sanatçı ve bilim insanlarına açtığı salonun ziyareti. Öğle yemeğinin ardından, Parma Katedrali gezisi. 1106 yılında yapımına başlanan ve romanesk mimari şaheserlerinden olan binanın Correggio'nun freskleriyle süslediği eserin temaşasının ardından, İncilci Yahya Kilisesi'nin ve meşhur Vaftizhane binasının gezisi. Ardından, 1196 yılında yapımına başlanan ve 1270 yılında açılan sekizgen tabanlı kule vaftizhanenin rölyeflerinin ve fresklerinin görülmesi. Daha sonra, Parma'nın kendi adıyla tanınan dünyaca ünlü "Prosciutto" larının tadılacağı tanınmış bir üreticisinin ziyareti. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

08 Haziran 2019 CumartesiParma - Fontanellato - Soragna - Parma

Kahvaltının ardından, adını Parma'dan alan ama gerçek adıyla Parmigiano-Reggiano olan ve dünyanın en iyi peynirleri arasında gösterilen İtalya'nın "altın peyniri" Parmesan'ın üretim yeri gezisi. Fabrika demeyişimizin tabii ki sebebi var ve bunu ziyaret sırasında öğrenebilirsiniz. Orta Çağ'da keşişler tarafından üretilmeye başlanan bu peynirin Balzamik sirke gibi çok enteresan bir hikâyesi var. Tadımın ardından XII. Yüzyıl şatolarına güzel bir örnek olan Parma Dükalığı'nın Orta Çağ'dan kalan ve etrafındaki su dolu hendekleriyle çevrilmiş, filmlerdeki şato konseptinin hakikisini görebileceğiniz, yapımı 1123 yılına ait olan ve en son San Vitale ailesininin yaşadığı Fontanellato şatosuna hareket. Şatonun freskolarla süslü salonlarında, 1524 senesinde Parmigianino olarak bilinen ressam Francesco Mazzola'nın eseri olan La sala di Diana ve Atteone'yi görüp, Orta Çağ'dan günümüze gelen tek örnek olan ve kendi döneminin "canlı yayınının" yapıldığı optik odayı da gezdikten sonra tipik bir restoranda öğle yemeği. Öğleden sonra ise, vadinin en muhteşem şatolardan "Rocca Meli Lupi di Soragna" adlı şaşırtıcı şato'nun keşfi: XIV. Yüzyılın sonlarında inşa edilen Soragna Şatosu, XVII. ve XVIII. yüzyıllarda Meli Lupi prensleri tarafından değişiklikler yaptırılarak, barok üslubun kullanıldığı ilk eserlerden biridir. Parma'nın güzel bir restoranında akşam yemeği. Geceleme otelde.

09 Haziran 2019 PazarParma - Torrechiara - Reggio Emilia - Bologna - İstanbul

Kahvaltının ardından otelden ayrılarak, Parma'nın güneyinde ve yarım saatlik mesafede bulunan Torrechiara Şatosu'na hareket. 1448 senesinde yapımına başlanan şatonun sahipleri olan Piermaria De Rossi ile Bianca Pellegrini'nin aşklarının canlandırıldığı altın oda anlamına gelen ünlü "Camera d'Oro" ziyaretinin ardından, kısa bir yolculukla tarihi Roma yolu "Via Emilia" üzerinde kurulu başka bir şehir olan ve İtalyan Bayrağı'na renklerini veren kararın 07 Ocak 1797'de alındığı yer olan Reggio nell'Emilia'ya doğru yola devam. Ünlü mimar Santiago Calatrava'nın da bir çok köprü yaptığı bu güzel kentte katedralin, Piazza Prampolini (Piazza Grande) ve Piazza San Prospero gibi güzel meydanların keşfi. Keyifli gezinin ve yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, akşamüzeri Bologna havaalanına transfer. Türk Hava Yolları ile saat 19:00'da hareket ederek saat 22:30'da İstanbul'a varış.
Modena:Hotel Principe 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Parma:Hotel Mercure Stendhal 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Bologna/İstanbul ekonomik sınıf uçak biletleri;
 • 1. günden 4. güne kadar 4 akşam yemeği;
 • 1. günden 5. güne kadar 5 öğle yemeği;
 • Belirtilen yemeklerde su ve kahve ikramı;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç**);
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 25 $ düşünmek gerekir.

Vize

İtalya için Schengen vizesi gerekmektedir. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.