Moğolistan & Baykal Gölü

Çin ile Sibirya arasında 1 566 500 km karelik dev bir ülke olan Moğolistan halkı Rusya'nın vesayetinden çıktıktan sonra geleneksel kimliklerini yeniden ve hızla sahiplenmeye başladılar. Bu kimlik, bir yandan 8 asır önce arkasındaki güçlü atlı süvarileriyle Bozkır İmparatorluğu'nu kurup Pasifik kıyılarından Karadeniz'e kadar Avrasya'yı titreten Cengiz Han'ın mirası ile diğer yandan, Moğol yerel kültürünün bir temel unsuru olan ve geniş ölçüde Tibet Budizmi'nin yerel şamanist geleneklerle sentezinden doğan Budist inançtan oluşmuş. Muhteşem manzaralara, dokunulmamış bir tabiata ve cana yakın bir halka sahip Moğolistan'da at yetiştiricileri ile uçsuz bucaksız bozkırları, yabani atların koruma alanı Hustain Milli Parkı, en iyi korunmuş dinozor fosili yataklarına sahip Gobi Çölü'nü, "yurt" larda yaşayan insanların geleneksel yaşam tarzını, Orhun Vadisi'ndeki Büyük Moğol İmparatorluğu'nun eski başkenti Karakurum'u, Orhun Yazıtları'nı, Tonyukuk Yazıtı'nı, Terelj Milli Parkı'nı ve tarihi manastırları keşfedip, Gobi Çölü'nde ise, Moğol ruhunun bir dışavurumu olan, Naadam Bozkır Oyunları'nın bir kutlama törenine tanık olacaksınız.
Büyüleyici bir coğrafyaya sahip Sibirya'nın güneyindeki yolculuk sizleri, XIX. yüzyıl ahşap mimarisinin en büyük yapılarına sahip, Sibirya'nın Paris'i olarak bilinen İrkutsk'a götürecek; Kuzeye doğru hilal gibi kıvrılarak yükselen dünyanın en eski ve en derin gölü olan Sibirya'nın incisi Baykal; Trans-Sibirya Demiryolu Hattı'nın Altın Döngüsü olarak adlandırılan ve göle paralel ilerleyen meşhur "Circum-Baikal" treni; Baykal Gölü'nün en önemli kültürel özellikleri; Sibirya'nın etnik halkı Buryatlar ve Şamanizm...
Alışılmışın dışında, unutulmaz bir seyahat sizi bekliyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Sert bir kara iklimine sahip Moğolistan'ı ziyaret etmek için en ideal dönem Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Ancak, ortalama yüksekliği 1580 metre olan Moğolistan'da gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkını unutmamak gerekir. Gündüz sıcaklığı 25 derece civarındadır.
 • Nisan sonuna kadar buzla kaplı Baykal Gölü'nün kıyıları Temmuz ve Ağustos aylarında canlanan doğa ile cennete dönüşüyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yükseklikte olan Baykal bölgesinde yaz ortalama gündüz sıcaklığı 18 derece civarındadır.
 • Tur programı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Orhun Vadisi ve Baykal Gölü'nü içermekte.
 • Baykal Gölü'nün çevresinde harika manzaraları göreceğiniz Circum-Baikal treninin 1.sınıf vagonlarıyla gezi;
 • Gobi Çölü'nde Moğol ruhunu ifade eden Naadam Bozkır Oyunları'nın bir kutlama töreni.
 • Konaklamak için Ulan Batur'da ülke normlarına göre beş yıldızlı bir otel seçtik. Terelj, Güney Gobi çölü, Bayangobi, Hustain Milli Parkı ve Karakurum'da ise otel olmadığından konaklamalar turistler için hazırlanmış en iyi geleneksel ger (yurt) kamplarında yapılacak. Öngördüğümüz gerler veya bungalovlar ikişer kişiliktir. Güney Gobi'de, Karakurum'da ve Terelj'de banyo ve tuvaleti bulunan bungalovlarda konaklama. Ongiin'deki ve Hustain Nuruu'daki kamplarda ise ortak kullanımlı tuvalet ve duşlar ayrı binada yer almakta. Baykal çevresinde ise dört yıldızlı konforlu otellerde konaklayacağız.
 • Öğle yemekleri, günün gezileri ve mesafelerine göre, yerel lokantalarda, ger kamplarında veya piknik olarak öngörüldü.
 • Seyahatimizin en uzun mesafeleri olan Ulan Batur-Güney Gobi ve Ulan Batur- İrkutsk arasını uçakla geçeceğiz.
 • Seyahatin geri kalan kısmını ise, Baykal Gölü'nde konforlu bir otobüs ve Moğolistan'da ise 4x4 arazi araçları ile yapılacak. Daha rahat edebilmeniz ve rahatça fotoğraf çekebilmeniz için her araçta 3 kişiden fazla yolcu olmayacak.

17 Temmuz 2019 Çarşamba İstanbul - Moskova - Ulan Batur

Aeroflot Hava Yolları ile saat 12:30'da hareketle 16:00’da Moskova’ya varış ve saat 18:35’te Ulan Batur'a hareket.

18 Temmuz 2019 Perşembe Ulan Batur

Saat 05:40'da Tuul Nehri üzerinde ki bir vadide ve 1.350 metre yükseklikte bulunan Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a varış. Karşılama ve şehir merkezinde bulunan otelimize transfer. Uçuş yorgunluğunuzu otelde dinlenerek attıktan sonra, Cengiz Han'ın heykelinin bulunduğu Sukhbaatar Meydanı'ndan başlayarak başkent gezisi. 1924 yılında Moğol Halk Cumhuriyeti kurulduğu sırasında yeniden isimlendirilen ve Moğolca'da “Kızıl Bahadır” anlamına gelen şehrin eski ismi Urga'dır. Meydanın çevresinde bulunan Parlamento, Ulusal Opera, Kültür Sarayı ve Belediye Meclisi Binaları ile tanınan bu büyük meydan başkentin ruhunu yansıtmakta. Bir sonraki durak Zaisan Tepesi: bu küçük tepeden bütün Ulan Batur görülebilmekte. Ardından, Taş Devri ve Bronz Çağ'dan başlayarak Türk ve Moğol krallıklarına, Budizm’in yükselişine ve komünist rejim dönemine ait mükemmel bir koleksiyona ev sahipliği yapan Ulusal Tarih Müzesi gezisi. Akşam yemeğinden önce devlet mağazasında alışveriş imkanı. Geceleme otelde.

19 Temmuz 2019 Cuma Ulan Batur - Terelj Milli Parkı

Kahvaltıdan sonra Moğolistan Sarı Tarikat Budizmi'nin merkezi sayılan Gandan Manastırı ziyareti. 1930'lu yıllarda yıkılan ibadethaneler 1990'lardan sonra yeniden yapılmakta ve eskilerine yenileri eklenmektedir. Burada ülke insanlarının Budizm inançları hakkında fikir sahibi olabilir ve 24 metre boyundaki altın kaplama Buda heykeli Megjid Janraiseg'i görebilirsiniz. Gandan Manastırı, burada yaşayan 500 keşiş ile Moğolistan'ın en büyük ve en önemli manastırı olma özelliğini taşır. Daha sonra, Türk Dünyası'nın kültürel mirasına da ışık tutan Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi'ni ziyaret. Burada, Budist sanatının en nadide örnekleri sergilenmekte. Gezinin ardından, Ulan Batur'un 70 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Terelj Milli Parkı'na doğru yola çıkış. Öğlen yemeği yolda yerel bir lokantada. Sonraki geziler, Cengiz Han dönemi ve tarihinin keşfine adandı. İlk olarak, başkente yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Tsonjin Baldog'da yer alan Cengiz Han'ın dev atlı heykelinin görülmesi. Çölün ortasında bir tepede inşa edilen şaşırtıcı heykel 40 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük heykellerinden biridir. "Altın kamçı" olarak adlandırılan heykel, Cengiz Han'dan sonra Ligdan Han'a kadar Moğolistan'ı yöneten hanları sembolize eden 36 kolon üzerinde yükselir. Moğolların büyük kağanı yaklaşık 1162 yılında bu bölgede bulunan Onon Nehri'nin üst kısımlarındaki geniş düzlüklerde doğdu. İsmi "demirden" manasına gelen "Timuçin" idi. 1206 yılında Onon Nehir kıyısında toplanarak birleşen ve örgütlenen büyük kurultayda tüm kabilelerin temsilcileri tarafından hakan ilan edildi ve hem Cengiz hem de Kağan unvanını alır. Cengiz Han anıtı gezisinden sonra "Moğol XIII. Yüzyıl Tema Parkı" gezisi: Dönemin doğal büyüklükteki bir köyünün yeniden inşa edilerek günlük yaşam, ordu sistemi, din, kültür, sanat hakkında bilgilerin verildiği bu parkta Moğol atalarının yaşam biçimini keşfedebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme Moğolların geleneksel çadırı olarak bilinen beyaz keçe kaplı "ger" (yurt) kampında, Terelj Milli Parkı'nda.

20 Temmuz 2019 Cumartesi Terelj Milli Parkı - Ulan Batur

Sabah, dağların arasındaki yemyeşil vadilerden oluşan, kıvrımlar yaparak ilerleyen Tuul ve Terelj nehirlerinin aktığı Gorkhi-Terelj Milli Parkı'nın Keşfi. Milli park rüzgârın, nehirlerin sesi duyulan, uçsuz bucaksız yeşilliklerle kaplı ve mistik bir atmosfere sahip bir vaha. Gorkhi-Terelj Milli Parkı, Ulan Baturluların yaz boyunca geldiği, piknik yaptığı, ata bindiği bir sayfiye yeri olup ayriyeten burada tuhaf görünümlü heykel gibi kayaları da görebilirsiniz. Bunlar arasında en bilineni olan Kaplumbağa Kayası'na kadar yürüyüş. Kaplumbağa Moğol inancında ebedi hayatı sembolize eden ve tabii afetlerden koruduğuna inanılan bir yaratık. Parkta öğle yemeğinin ardından, Ulan Batur'a dönüş yolunda Göktürk yazıtlarının ilki olma özelliğini taşıyan meşhur Tonyukuk Anıtı'nın keşfi. Bilge Kağan'nın başveziri ve büyük bir kumandan olan Tonyukuk, dört cepheli iki dikilitaştan oluşan ve Göktürk harfli Türkçe bir metinin yazılı olduğu anıtı kendisi diktirmiş. Tonyukuk Anıtı Türk dili, tarihi ve kültürü açısından büyük önem taşımakta. Ulan Batur'a varışı takiben otele yerleşme. Akşamüstü Ulusal Tiyatroda folklor gösterisini izlemenin ardından yerel bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

21 Temmuz 2019 Pazar Ulan Batur - Dalanzadgad - Güney Gobi - Kartal Vadisi - Khongor Kumulları

Sabah, havaalanına transfer ve Güney Gobi'ye uçuş. Asya'daki en büyük çölü olan Gobi, Moğolistan yüzeyinin yaklaşık üçte birini kapsar. Kuzey Çin ve Güney Moğolistan arasında uzanan Gobi Çölü'nün geniş ovaları, yükselen dağları ve kum tepelerinden oluşan manzara çeşitliliği ile dünyada bir benzeri daha yok. Moğolistan'ın güneyinde bulunan Dalanzadgad'a varışı takiben Gobi Gurvan Saikhan (Gobi'nin Üç Güzelleri) Milli Parkı'nda bulunan eşsiz Yol Vadisi gezisi için hareket. Vadi, Zuun Saikhan Dağı'ndan akan bir nehrin oluşturduğu dar bir kanyon. Dik kaya duvarlarının yüksekliği 200 metreyi bulmakta. Kanyonun başlangıcı müthiş yeşil çayırlarla kaplı olsa da derinliklerine gittikçe kalın buzul tabakaları görülebilir. Yaz yağmurları süresince duvarların tepelerinden akan sular etkileyici şelaleler oluşturmakta. Kanyonda yürüyüş esnasında bölgeye has, nadir bulunan Argali cinsi yabani koyunu, Ibex dağ keçisi ve sakallı kartalları görme şansınız olabilir. Daha sonra, kurak bitki örtüsü, sayısız şaşırtıcı kaya oluşumları, çöl boyunca koşan vahşi hızlı antilop sürüleri, düz, taşlı ve kumdan oluşan çöl manzaraları eşliğinde Khongor Kumulları'na doğru yola devam. Birkaç saatlik bir yolculuğun sonunda, öğleden sonra Khongor Kumulları'na varış. Servei ve Zuulun sıradağların kuzeyinde yer alan 7 ila 20 kilometre arası enindeki harikulade Khongoriin Els Kumulları 180 kilometre boyunca uzanmakta. Rüzgarın kaldırdığı kum kütlelerinin sesi uzun mesafeden duyulabilir. Bu sesin oluşturduğu melodiden dolayı 200 metre boyundaki kumullara "şarkı söyleyen kumullar" denmiş. Bu bölgede, yaz mevsiminde çarpıcı bir yeşillik sergileyen Khongor Nehri adında bir vaha bulunmakta. Burada, evcilleşmiş meşhur Baktriyan develeri yaşamaktadır. Besleyici yağ deposundan oluşan iki hörgüç ve kırmızıya çalan yünümsü tüylere sahip Baktriyan develeri Gobi Çölü'nün şiddetli soğuğuna dayanıklıdır. Deve yetiştiricilerinin günlük hayatına tanık olup, "Yaşayan Dinozor" ve "Gobi Prensi" isimli develere binebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme kampta.

22 Temmuz 2019 Pazartesi Khongor - Bayanzag - Flaming Cliffs - Ongiin

Kahvaltının ardından, "Flaming Cliffs" yani "Alevli Uçurumlar" olarak bilinen Bayanzag gezisi için hareket. Gezi esnasında bu kurak çölde yaşayan deve sürüleri ve onları besleyen göçebe aileleri görebilirsiniz. 60-70 milyon yıl önce oluşan kırmızı kaya oluşumlarının bulunduğu Bayanzag, 1920'lerde Moğolistan'ı ziyaret eden Amerikalı kaşif Roy Andrew Chapman tarafından alevli uçurumlar olarak adlandırılmış. Orta Asya'nın çöl bölgelerine özgü, büyümesi yüzlerce sene süren gür çalı ve bodur ağaç görünümündeki "Saxaul" ağaçlarıyla çevrili olan nefes kesici kırmızı Bayanzag uçurumlarında her yerde dinozor fosilleri, yumurtaları ve kemiklerini bulabilirsiniz. Kamp'ta öğle yemeğinin ardından biraz daha kuzey yönünde ilerleyip, uçsuz bucaksız bozkırda yolculuk yaparak, akşamüstü Ongiin Khiid Manastırı'na varış. XVIII. Yüzyılda inşa edilen manastır Güney Moğolistan'ın en önemli Budist felsefe, astroloji ve tıp merkeziydi. Manastırın kalıntılarını gezdikten sonra yerel küçük "ger" müzesini ziyaret. Yakın bir tepeden, muhteşem gün batımını izlemenin ardından kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme ger kampında.

23 Temmuz 2019 Salı Ongiin - Karakurum

Büyük Moğol İmparatorluğu'nun eski başkenti, Moğolların Harhorin dediği Karakurum'a doğru yola çıkış. "Saygıdeğer bir asaletle ve tabiatla uyumlu olarak varlıklarını asırlardır sürdüren istikrarlı ve güçlü göçebe kültürünün liderliğinde gelişen ticaret ağı, yönetim, pazarlama, askeri ve dini yaşamların merkezi" tanımlarıyla UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Orhun Vadisi'nde 1220 yılında kurulan Karakurum, 140 sene boyunca efsanevi İpek Yolu'nun durak noktalarından biriydi. Karakurum'un Moğol tarihinde önemli bir yeri vardır. Cengiz Han'ın torunu Kubilay Han, kurduğu Yuan Hanedanlığı'nı Pekin'e taşıyana kadar Karakurum, Büyük Moğol İmparatorluğu'nun başkenti idi. Burada bulunan Moğol Budizmi'nin ana hazinelerinden biri olan Erdene Zuu Manastırı'nı ziyaret. Ana tapınağın yakınında, yaklaşık 800 yıllık dev taş kaplumbağa heykelini görebilirsiniz. Moğolistan'ın ilk Budist manastırı olan Erdene Zuu Manastırı, eski başkentin kalıntıları üzerine Cengiz Han'ın torunlarından Avtai Sain Han tarafından 1586 yılında inşa ettirilmiş. Bu manastır, üzerinde 108 adet görkemli stupanın bulunduğu beyaz duvarlarla çevrili. Burası yüzyıllar boyunca Moğolistan'ın ruhani ve entelektüel merkezi olarak kalmış. Manastır, sıra dışı Budist resimleri koleksiyonu, paha biçilemez dini objeler, Tsama dini dansları için özel kıyafetler ve gerçek Moğol ve Tibet tarzı Budist heykellerine ev sahipliği yapmakta. Aralarında ilk Türk devletine ait eserlerin sergilendiği Orhun Vadisi'nde ki önemli bir müze olan Karakurum Müzesi'ni ziyaret. Gezinin ardından kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme ger kampında.

24 Temmuz 2019 Çarşamba Karakurum - Orhun Vadisi - Bayangobi - Hustain Nuruu Milli Parkı

Sabah, Orhun Vadisi'nindeki Karakurum ve Khushuu Tsaidam çevresinde bulunan meşhur Orhun Yazıtları'nı ziyaret. Yazılış tarihleri MS. VIII. yüzyılın başlarına dayanan ve 1889'da Orhun Vadisi'nde bulunan yazıtlar, II. Göktürk Kağanlığı'na ait. Öğle yemeği için kampa dönüş. Öğleden sonra, Tibet sığırı olarak da anılan yakları görmek üzere Orhun Vadisi gezisine devam. At yetiştiricisi bir aileyi ziyaret ve kısrak sütünün mayalanmasıyla yapılan, az alkollü, ekşi bir içecek türü olan Moğol geleneksel içeceği airag (kımız) yapma deneyimi. "Airag" ve diğer süt ürünlerinin tadımından sonra, gerçek Moğol ahşap eyerlerinin üzerinde at sürme fırsatı. Bu gezinin ardından, dünyanın en kuzey kum tepeleri, ormanlar ve kayalık dağların bir arada bulunduğu farklı doğal manzaralarıyla eşsiz bir yer olan Bayangobi'ye hareket. Çok fazla hayvan, bitki ve yerli göçebe yerleşiminin bulunduğu Gobi Çölü, bu nedenle "zengin çöl" diye adlandırılmış. Kamp alanına 20 km mesafede bulunan Erdene Khambyn Khuree Manastrı'na hareket. Heybetli Khugnu Han Dağı'nda kurulu olan manastırı ziyaret. Buradaki Uvgun ve Zaluu tapınakları, bir dini lider, filozof, sanatçı ve heykeltıraş olan aydın Bogd Gegeen Zanabazar tarafından yaptırılmış. 1688'de Batı Moğol halkı olan Oyratlar'ın soylusu Galdan Boshigt'in askerleri tarafından manastırlar tahrip edilip keşişler katledilmiş. Gezinin ardından doğal bitkiler ve yaban hayvanları milli parkı olan Hustain Nuruu'ya doğru yola devam. Akşamüstü kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Temmuz 2019 Perşembe Hustain Nuruu Milli Parkı - Hustain Nuruu Milli Parkı - Ulan Batur

Ulan Batur'dan 100 kilometre mesafede olan Hustain Milli Parkı'nın önemli bir özelliği, yabani atların koruma alanı olmasıdır. Bugün hala neslini devam ettirebilen sadece bir yaban atı türü vardır. Bu at Orta Asya'da, Moğolistan'ın soğuk ve ıssız ovalarında yaşar. Diğer tüm atlar ya evcilleştirilmiş ya da daha önce evcilleştirilmiş atların soyundan gelmiştir. Siyah kısa ve dik yeleleri, ağır ve iri başları, küçük kulakları, uzun kıllı kuyrukları ile evcil atlardan farklılık gösterirler. Moğolistan yaban atı ve "Takhi" olarakta bilinen "Przewalski atı", adını aldığı Rus araştırmacı Nikolay Przhevalsky tarafından 1881 yılında keşfedilmiş. 1985-1990 yıllarında yapılan araştırmalarda doğada Przewalski atı neslinin neredeyse tükenmekte olduğu görülmüştü. Birkaç Moğol ve uluslararası kuruluşun çabaları sayesinde ciddi bir koruma programı uygulanarak 1992'de birleştirilmiş iki grup yetiştirmiş Przewalski atı açık steplerdeyaşamaları amacıyla, yeniden Moğolistan'a götürdüler. Milli Park ve Takhi atları hakkında bilgi edinebileceğiniz küçük müze/bilgi merkezi ziyaretinden sonra, araçlarımızla parkın keşfi. Yapacağımız bir yürüyüş sırasında eğer şansınız varsa bu atları görebilirsiniz. Kamp'ta öğle yemeğinin ardından, Ulan Batur'a dönmek üzere yola çıkış. Yaklaşık 2 700 000 olan ülke nüfusunun 1 000 000'u başkentte yaşamakta. Öğleden sonra ise "Yeşil Saray" olarak da bilinen Tuul Nehri kenarındaki Bogd Han Saray Müzesi'ni ziyaret. Saray 1903'te Moğolistan'ın son hanı ve Tibet Budizmi'nin lideri 8. Bogd Gegeen anısına inşa edilmiş. Moğolistan'ın ilk Bogd Gegen'i Zanabazar ve öğrencileri tarafından yapılan eşsiz bronz dökümler, ipek boyamalar, kağıt resimler, mineral boyamalar, tanrı heykelleri, kraliyet giysileri ve kar leoparı derisinden yapılan kraliyet ger çadırı bu sarayda sergilenen en ilgi çekici eşyalar. Son alışverişler için serbest zaman. Yerel bir restoranda akşam veda yemeği. Geceleme otelde.

26 Temmuz 2019 Cuma Ulan Batur - İrkutsk - Ust Orda - İrkutsk

Sabah, havaalanına transfer ve Air Mongolia Hava Yolları ile yaklaşık bir saat yirmi dakika süren bir uçuşla Rusya Federasyonu'na bağlı Sibirya'ya hareket. Doğu Sibirya'nın başkenti İrkutsk'a varışı takiben, Moğolların kuzeydeki en önemli alt gruplarından biri olan Buryat yerli halkının yaşam tarzını keşfedebileceğiniz, İrkutsk'un 70 kilometre kuzeydoğusundaki Ust Orda adlı yerleşime hareket. Kuda Nehri'nin pitoresk bir vadisinde bulunan Ust Orda, Buryat halkının yerleşimi olup, geleneksel Buryat kültürünün merkezi olması ile ünlüdür. Buryatya'da ilk koloniler 1600'lü yıllarda kurulmaya başlanmış. 1917'deki Bolşevik Devrimi ertesinde, 1923 yılında Buryat-Moğol Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyetiyken günümüzde Rusya Federasyonu'na bağlı federe bir cumhuriyettir. Buryatların hayatları avcılık, balıkçılık, hayvancılık, tarım ve el sanatları üzerine kurulmuş. Buryat Cumhuriyetinde yerel halk arasında hakim olan inançlar en çok Şamanizm ve sonra da Budizmdir. Buryat halkının kökeni, kültürü, dünyaya bakış ve inançları hakkında bilgileneceğiniz Etnografya Müzesi'ni ziyaret. Gezi sırasında Buryat müziği eşliğinde bir dans gösterisini seyrettikten sonra Buryat halkının en önemli kültürel özelliklerinden biri olan şamanlığın bir ayinini izleme fırsatını da bulacaksınız. Geleneksel Buryat yemeklerinden oluşan öğle yemeğinin ardından, Doğu Sibirya'nın başkentini gezmek üzere İrkutsk'a dönüş. 1661'de Kazaklar, Buryat'larla kürk ticareti yapmak için Angara'nın kollarından biri olan Irkut Nehri kıyısında bir yerleşim kurarlar. Hevesli Ruslar güçlerini Doğu'ya doğru kaydırarak Sibirya'yı fethederler. Buryat kadınları ile evlenen yeni Rus öncülerinin gelişiyle şehir Angara kıyılarında büyür. İrkutsk hızla Sibirya'nın ve Rusya'nın diğer bölgeleri ile Tibet, Çin ve Moğolistan arasında önemli bir ticaret merkezi haline gelir. XIX. yüzyılda altın keşfedilince burada bir "altına hücum" yaşanır. Şehir zenginleşince güzel binalar inşa edilir ve "Sibirya'nın Paris'i diye andlandırılır. Irkutsk, Sibirya'daki en büyük XIX. yüzyıl ahşap mimarisi yapılarına sahiptir. Birçok Rus sanatçı, subay ve aristokrasi mensubu Sibirya'ya sürülünce, İrkutsk Sibirya'nın entelektüel merkezi olur. 1814 yılından itibaren gizli örgütler kuran "Aralıkçılar-Dekabristler", subay ve aydınlardan oluşan Rus üst sınıfı devrimcileriydi. Sibirya'ya sürülmüş ve 1825 ayaklanmasının ardından cezaevine gönderilmişler. Bazı siyasi sürgünler ve mahkumlar cezalarını çektikten sonra Batı Rusya'daki evlerine dönme iznini reddederek Irkutsk'a yerleşirler. İrkutsk, o günlerden kalan mimari ve sanatsal üstünlüğünü hâlâ koruyor. Şehir turu esnasında Znamensky Manastırını ve Decembrist-Dekabristler Müzesi'ne dönüştürülen Trubetskoy ailesi'nin evini ziyaretleri. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Temmuz 2019 Cumartesi İrkutsk - Listvyanka - Baykal Gölü

Kahvaltının ardından, tayga ormanlarının pitoresk manzaraları eşliğinde şamanların, efsanelerin gölü Baykal'a doğru yola çıkış. Yol üzerindeki bir restoranda öğle yemeği. Sur, kilise, ahır, su değirmeni, okul, ev gibi XVII.-XIX. Yüzyıllar arasındaki Çarlık Rusyası'nın geleneksel ahşap mimari yapılarını barındıran Taltsy etnografi açık hava müzesi ziyaretinin ardından, Baykal Gölü'nün kıyısındaki, tütsülenmiş balıklarıyla meşhur balıkçı kasabası Listvyanka'ya varış. Listvyanka, ayriyeten, Angara Nehrin doğduğu yerde bulunmakta. Bu olağanüstü nehir Baykal'dan Yenisey'e doğru akan tek ırmaktır. XIX. Yüzyıldan kalma Aziz Nicholas Kilisesi'ni gezdikten sonra göl ile ilgili tüm bilgileri edinebileceğiniz ve alanında Rusya'nın en önemli kurumu olan Limnoloji Enstitüsü/Baykal Gölü Müzesi'ni ziyaret. Baykal Gölü, kendine has bir ekosisteme sahiptir. Ardından, bölgenin endemik balık çeşitlerini ve gri-gümüş renkli Nerpa adlı fok balığı türünü görebileceğiniz akvaryum gezisi. Daha sonra, Sibirya'nın güneyinde bulunan yeryüzünün en büyük tatlı su gölü devasa Baykal'ın nefis manzaralarını tepeden keşfedeceğiniz Chersky seyir noktasına kadar teleferikle çıkış. Turkuvaz rengindeki Baykal gölü'nde Şaman Kayası'nı görebileceğiniz bir saatlik tekne turunun ardından Listvyanka'da gölün kenarındaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

28 Temmuz 2019 Pazar Listvyanka - Baykal Gölü - Circum-Baikal Treni - İrkutsk

Gün boyunca, Buryatya Özerk Cumhuriyeti'ne bağlı Baykal Gölü gezisine devam. Türkçe olduğu tahmin edilen "Baykal" sözcüğü, zengin göl anlamına gelmekte. Rusların Kutsal Denizi ve Sibirya'nın Mavi Gözü olarakta tanınlanan 640 kilometre uzunluğunda ve 80 kilometre genişliğindeki Baykal Gölü, 1637 metre derinliğiyle dünyanın en derin gölü olma özelliğini taşır. Çok sayıda dere ve ırmakla beslenen Baykal'ın bazı kısımlarındaki su o kadar berraktır ki, onlarca metre derinlikteki kaya parçaları veya yüzen balıkları seçebilirsiniz. Sabah, tarihi "Circum-Baikal" Demiryolları ile çam, kavak, karaağaç ve huş ağacı gibi ağaçlardan oluşan yemyeşil orman manzaraları eşliğinde gölün güney ucuna kadar unutulmaz bir tren yolculuğu yapmak üzere hareket. "Circum-Baikal" adlı 84 kilometrelik demiryolu uzantısı, Trans-Sibirya Hattı'nın son bağlantısı oldu. Hattın en kısa, ancak en zor kısmıdır. Neredeyse her kilometrede bir tünel, bir viyadük veya bir köprüye ihtiyaç duyuldu. Bir mühendislik harikası olan "Circum Baikal" tren hattı bir çeşit inşaat mühendisliği ve sanatı müzesidir. Port Baikal'dan hareket eden tek hatlı demiryolu, gölden yaklaşık 20 metre yüksekten Baykal Gölü'nün kristal berraklığındaki kıyısını takip ederek ve tünellerden geçerek ilerlemekte. Tren galerileri ve tünelleri gezebilmek, ormanlarda ve gölün kıyısında kısa yürüyüşler yapabilmek için birkaç mola verecek. Öğle yemeği tren yolculuğu sırasında piknik şeklinde. Akşamüstü Sludyanka'dan aynı trenle İrkutsk'a kadar devam. İrkutsk'a varışı takiben, Kirov Meydanı ve Angara Nehri yakınında bulunan otele transfer ve yerleşme. Akşam yemeği Rus folklor gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

29 Temmuz 2019 Pazartesi İrkutsk - Moskova - İstanbul

Kahvaltıdan sonra, havaalanına transfer ve Aeroflot Hava Yolları ile saat 09:45'te Moskova'ya hareket. Saat 11:00'da Moskova'ya ve buradan 14:05'te hareketle saat 17:50'de İstanbul'a varış.
Ulan Batur:Best Western Tuushin Hotel 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Terelj Milli Parkı:Alungo Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Yoliin Am:Gobi Erdene Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ongiin:Secret of Ongi Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Karakorum :Dream Land Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Khustai Nuruu Milli Parkı:Khustai Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Listvyanka:Anastasia Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Irkutsk:Marriott Courtyard 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Ulan Batur/İrkutsk/Ulan Batur/ Dalanzadgad; Ulan Batur/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2. günden 12.güne kadar 11 akşam yemeği;
 • 2. günden 12.güne kadar 11 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • 4. ve 12. gün folklor gösterileri;
 • At ve deve sırtında yapılan geziler;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi**
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Rusya Federasyonu vizesi.

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.

* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 65 $ düşünmek gerekir.

Not : Moğolistan iç hat uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkınız maksimum 15 kg, el bagaj hakkınız ise 5 kg'dır.

Vize

Moğolistan için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.
Rusya Federasyonu vizesi işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir.
ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.