Hititler'den Selçuklular'a

Amasya ve Kastamonu şehirlerinin, her biri Anadolu’nun uzun tarihinin her aşamasından izler barındırdığı gibi ayrıca bazı belli dönemlerin bir simgesi, yaşayan birer örneği gibidir. Sözgelimi bozkırın, dağların arasında, bereketini Yeşilırmak’tan alan bölgedeki Amasya Beylikler Dönemi insanlarının nasıl yaşadığını çarşılarında, kendi rahat temposunda hâlâ hissettirir. Bu şehir ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü zamanında, başkent dışında hanedan mensuplarının ve efradının yerleştiği, dönüştürdüğü yerdir. Nitekim şehzadelerin valiliği, devlet yönetme sanatını öğrenmeye gönderildiği Amasya’da, Yeşilırmak kıyısının Yalıboyu evleriyle minyatür bir Boğaz’a dönüşmesi tesadüf değildir. Çorum ise dört bin yıl önce, bambaşka bir devrin insanlarının nasıl bir hayat yaşadığını, nelere inandığını, dünyaya nasıl baktığını anlatan Alacahöyük’ü, Hattuşaş’ı barındırır. Bu Hitit şehirleri ortak hafızaya sinmiş, hâlâ yaşayan nice inançların da kaynağıdır. Kastamonu Anadolu’nun en güçlü beyliklerinden Candaroğulları’nın kuvvetli izlerini taşır. Şehrin barındırdığı on dördüncü – on beşinci yüzyıla dayanan yapılar Osmanlı dönemi öncesinde insanların inançlarına, zevklerine dair birer kanıttır. Kastamonu Osmanlı dönemi boyunca da önemini kaybetmemiş, on dokuzuncu yüzyılda modernleşmeden payını almıştır. Şehir meydanı bu dönemi anlamak isteyenler için bir açık hava müzesi gibidir. Benzerlikler kadar farklarla zenginleşen Kastamonu – Çorum – Amasya güzergâhı sürekli yenilikler keşfetme hissini yaşatır. Sadece geçmişten gelen hikâyeleri, mekânları değil, özellikle Amasya ve Kastamonu’nun özenle yaşatılan, zengin mutfağını da bu yolculuğun önemli keşifleri arasında saymak gerekir.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Uçakla İstanbul'dan Kastamonu'ya gidiş ve Amasya'dan dönüş.
 • Bozulmamış tarihi dokularıyla Amasya ve Kastamonu' nun keşfi.
 • Hititlerin izinde Hattuşaş ve Yazılıkaya gezileri.
 • Amasya'da Beyoğlu Otel'de konaklama.
 • Kastamonu'da Kurşunluhan Otel'de konaklama.
 • Amasya ve Kastamonu ’nun yöresel mutfağının zenginliklerini tadacağınız zengin menü seçimi.

04 Ekim 2018 Perşembe İstanbul - Kastamonu

Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan, saat 07.50'de, Pegasus Hava Yolları ile Kastamonu'ya hareket. Saat 09.10'da Kastamonu'ya varış, karşılama ve evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu'nun tarihi dokusunu keşfetmek üzere yola çıkış. Antik Çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarihi eser ve yapıyı barındıran bu şehir, Kastamonu Kalesi ve Saat Kulesi, Hükümet Meydanı, Münire Sultan Medresesi, Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Deve Hanı’nı gezilecek yerler arasında sayılabilir. Kurtuluş Savaşı sırasında İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un bir dönem hutbe verdiği Nasrullah Camii'ni ve Şadırvanı'nı gezdikten sonra Kurtuluş Savaşı sırasında gösterilen fedakârlık ve cesaretin sembolü olan Şerife Bacı'nın Anıtı ile geziye devam ediliyor. Münire Sultan Sofrası'nda yöreye özel lezzetlerle öğle yemeği. Öğleden sonra Kasaba Köyü'ne hareket. Köy, Çobanoğlu Beyliği'nin ilk yerleşim yeri olup eski adı Gaşgaba'dır. Dünyada ilk ve tek olan, ağaç işlemeciliğinin en güzel örnekleri ile bezenmiş Mahmutbey camii bu köyde bulunmakta. Cami ve köy gezisinden sonra Kastamonu'ya dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

05 Ekim 2018 Cuma Kastamonu - Hattuşaş - Amasya

Sabah erken, Hattuşaş 'a hareket. Üç saatlik bir yolculuktan sonra, Hattuşaş'da, doğal kayalar arasına yapılmış Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'nın keşfi. Kayaların arasındaki iki geçidin duvarlarına Hitit Tanrıları'nı resmeden röliefler işlenmiş olup bu tapınak, Hitit döneminden kalan en önemli anıtsal eserlerden biri olarak kabul edilir. Yazılıkaya MÖ 16. yüzyıldan beri mabet olarak kullanılmış olmakla birlikte, MÖ 13. yüzyıl ortalarında tanrı ve kral rölieflerinin işlenmesiyle son şeklini almış ve daha büyük bir önem kazanmış. Daha sonra Hattuşaş'ın keşfine devam. Hattuşaş şehri ilk kez 1834 yılında Charles Texier tarafından bulundu. Burada M.Ö. III. binden itibaren yerleşimlerin olduğu görülmekte. Bu dönemdeki küçük ve müstahkem yerleşimin Büyükkale ve çevresinde olduğu ve M.Ö. 19. ve 18. yüzyıllarda ise, aşağı şehirde Asur Ticaret Kolonileri'nin yerleştikleri görülebilir ve şehrin adına da ilk kez bu çağa ait yazılı belgelerde rastlanır. Kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer alır. Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edildi. Aşağı ve Yukarı Şehir Harabeleri'ni gezerek keşfettikten sonra, yerel bir restoranda öğle yemeği ve Amasya'ya doğru yola devam. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Ekim 2018 Cumartesi Amasya

Sabah, kahvaltıdan sonra, Amasya şehrini ve tarihi dokusunu keşfetmek üzere otelden hareket. Strabon'a göre Amasya ismi, burada yaşamış olan bir Amazon Kraliçesi olan Amasis'den gelmektedir. Bu nedenle şehir Amazonlar Şehri olarak tanınmaktadır. Şehrin adı Amaseia, Amassia ve Amasia olarak değişmiş ve sonunda Türkler Amasya olarak adlandırmış. Amasya'da bugüne kadar 19 farklı devletin yaşadığı söylenmektedir. İlk olarak, Kaya Mezarları'nın keşfi: Helenistik dönemde, Amasya’yı İÖ.333’den İÖ.26’ya kadar başkent olarak kullanan Pontus Kralları'na ait olan Kral Kaya Mezarları, Harşena Dağı’nın güney eteklerine, kalker kayalara oyularak yapılmış. Daha sonra, çok ilginç bir yapı olan Ferhat Kanalı'nın yola paralel olan bölümünü görerek, 6 km. uzunluğunda ve Geç Hellenistik - Erken Roma döneminde kayalara oyularak yapılmış bu su kanalları hakkında bilgi edinmek. Daha sonra, gün boyu, Gökmedrese, Amasya Müzesi, II. Beyazid Külliyesi, Minyatür Amasya Müzesi, Darüşşifa ve Yalıboyu evlerini keşfetme. Öğle yemeği, geziler esnasında Amesia Mutfağında. Akşam üzeri otele dönerek dinlenme. Akşam yemeği Ali Kaya Restoran'da.

07 Ekim 2018 Pazar Merzifon - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından Merzifon Havaalanı'na hareket. Saat 09.30'da Pegasus Hava Yolları'nın uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'na hareket. Saat 10.45'de İstanbul'a varış.
Kastamonu:Kurşunluhan Butik Hotel Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Amasya: Beyoğlu Otel Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Pegasus Hava Yolları ile İstanbul/Kastamonu - Merzifon/İstanbul ekonomi sınıf uçuş;
 • Konforlu özel tur otobüsüyle seyahat;
 • 1.ci, 2.ci, ve 3.cü gün akşam yemekleri;
 • 1.ci , 2.ci ve 3.cü gün öğle yemekleri;
 • Yemeklerde su, meşrubat ve kahve ikramı;
 • Kastamonu, Kurşunluhan Otel'de geceleme ve kahvaltı;
 • Amasya, Beyoğlu Otel'de geceleme ve kahvaltı;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Her türlü kişisel harcama.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Rehberi bahşişi için , bu turda kişi başına 60 TL düşünmek gerekir.

Vize