Antik Kentler ve Göller

'Işık Diyarı' Likya, antik çağlardan beri Akdeniz Bölgesi'ndeki medeniyet kaynaklarından biri olmuştur. Antik Likya, Akdeniz Kıyıları'nın kuzeyinde, Karya ve Pamfilya'nın ortasındadır. Burada, M.Ö. 1.ci yüzyılın ortalarında, 23 kentin birleşmesiyle oluşan "Likya Birliği" tarihteki ilk demokratik birlik olup, günümüz demokratik sistemleri için de esin kaynağı olmuştur. Bu seyahatte Faselis ve Arikanda gibi, birliğin iki önemli şehrini keşfetme imkanı bulacaksınız, Toroslar'ın tepesindeki Elmalı Kasabası'nın çevresindeki bağlar antik dönemlerden beri bilinir. Bu bağlarda bugün bile endemik üzüm türlerini görmek ve bunlarda oluşan şarapları tatmak mümkün. Antik Pisidya Bölgesi ise, Antalya'nın kuzeyindeki Toros Dağları'ndan bugünkü Burdur ve Isparta'nın il sınırlarını kapsayacak şekilde uzanarak Göller Bölgesi'nin bereketli topraklarına yayılmıştı. Eğirdir, Beyşehir, Salda, Burdur gibi göllerin iklimi etkileyerek bölgenin zengin bir bitki örtüsü ile kaplanmasını sağlaması, bu yörelerdeki şehirlerin yüksek bir refah seviyesine ulaşmasına neden olmuştu. Roma Devri'nde başlayan genel barışla birlikte sosyal, kültürel, ticari hayat canlanmış ve kolonilerin kurulmasıyla birlikte ticari yollar yapılarak Adada, Sagalassos, Kremna gibi kentlerde halk için çeşitli müsabakalar, eğlenceler, gladyatör dövüşleri, boğa güreşleri yapılmıştı. Roma yolları işte bu dönemde başlanıp yıllar boyunca geliştirilerek tüm Anadolu'ya yayılan bir ticaret ve lojistik ağına dönüşmüş ve Lykia, Pisidia, Pamphylia şehirleri başta olmak üzere Güney ve Güneydoğu şehirlerini birbirine bağlayan stratejik öneme sahip bir ağ haline gelmişti. Bu ticari zenginliğin izlerini, günümüze kadar iyi korunmuş Pisidya Kentleri'nde çok açık olarak görebilmek mümkün.
Bu seyahatin 'Arkeolojik' gezilerinin fazla olması sizleri ürkütmesin, ayrıcalıklı bir keşif yolculuğu olduğu kadar, keyifli ve lezzetli bir seyahat olacağından hiç şüphemiz yok...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan Antalya'ya gidiş ve Denizli Çardak Havaalanı'ndan Sabiha Gökçen Havaalanı'na dönüş;
 • Çok az bilinen Likya'nın gizli köşelerinin keşfi.
 • Sagalassos Lodge&Spa'da, muhteşem bir doğanın ortasında, üç keyifli gece.
 • Çok az tanınan Sagalassos'un , Kibyra'nın ve Kremna'nın keşfi.
 • Göllerin ve vadilerin muhteşem manzaralarının ortasında keyifli bir seyahat.
 • Eğirdir, ve Salda Gölleri’nde keyifli molalar.
 • Ağlasun yerel mutfağının zenginliklerini tadacağınız bir menü seçimi.

22 Eylül 2019 Pazar Antalya - Faselis - Arykanda - Elmalı

Sabah Türk Havayolları'nın, Sabiha Gökçen Havaaalanı'ndan 05:55 uçuşu ile hareket ve 07:10'da Antalya'ya varış. Karşılama ve Kemer yakınlarındaki Faselis Antik Kenti'ne doğru yola devam. İ.Ö. 333'de Büyük İskender'i altın taçla karşılamaları şehir tarihinin en renkli sayfalarından biridir. İskender'den sonra bir çok kere el değiştiren Faselis, İ.Ö. 167'de Likya Birliğine üye olup birlik sikkeleri basar. Bir süre komşu kent Olympos ile korsanların talanlarına maruz kalmasının ardından İ.Ö. 43'de Roma egemenliğine girer ki, bu dönem şehirde yeniden yapılanma Faselis Antik Kenti'nin Akdeniz'e uzanan küçük bir yarımada üzerinde İ.Ö. 7.y.y.'da Rodoslu kolonicilerin kurulduğu söylenir. Kuruluş efsanesinde kolonicilerin yöre halkının mısır ekmeği veya kurutulmuş balık önerilerine, arpa ekmeği ve tuzlu balık isteği ile cevap verildiği anlatılır. Coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunu gösterir. Biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda üçüncüsü ise güneybatı kıyısında yer alan üç limana sahiptir. Limanları, agoraları ve şehir sikkeleri üzerindeki gemi betimlemeleri Faselis'in ticari liman hüviyetini vurgular.
Gezi sonrası Finike'de öğle yemeği ve ardından Arikanda istikametinde yola devam. İlk yerleşimlerin M.Ö.2000'lere ulaştığı bu antik kentle birlikte "Işık Diyarı" Likya topraklarının kalbine girmiş oluyoruz. Denizden 800 mt. yüksekte, arkasını sarp kayalıklara vererek inşa edilen kentin son derece etkileyici bir görünümü vardır. Pax Romana'nın sağladığı huzur ortamında gelişen Arykanda 240 senesindeki Büyük Likya Depremi'nde çok yıkım görmüş fakat bundan sonra bile tüm Arap akınları ve haçlı istilasına rağmen yaşamaya devam etmiş. Kent 11'nci yüzyıldan itibaren Türkmenler'in hakimiyetine geçmiş. 1838 senesinde İngiliz gezgin Charles Fellows'un ziyaretiyle yeniden hatırlanan Arykanda'nın kazıları, 1971 senesinden itibaren, yaşamını Antik Likya'nın keşfine adayan Prof. Cevdet Bayburtlu başkanlığında Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi tarafından yürütülmüş. Bu Kentin etkileyici harabeleri arasında Tiyatro, Hamam, Gymnasium, Odeon, Agora gibi bir çok oldukça iyi korunmuş binayı görebileceğiniz gibi karşınıza çıkacak en ilginç yapılar ise Aykırıçay kaynağının bulunduğu yerdeki kayalığın üzerinde yapılmış olan su yolları ile şehrin tüm binalarının iki misli bir alanı kaplayan Nekropol'ü olacaktır. Arykanda'nın keşfinden sonra Elmalı'ya doğru hareket . Çok kısa bir yolculuktan sonra Elmalı'da, bağbozumundan sonra oluşan muhteşem renkleriyle, Likya Şarapları'nın Bağlarını gezip, şaraphanede yeni ürünlerin hazırlanışını gördükten sonra, bağevinde hazırlanan şarap tadımlı akşam yemeği. Geceleme Elmalı'da Tuba Otel'de.

23 Eylül 2019 Pazartesi Elmalı - Kibyra - Sagalassos

Sabah, kahvaltının ardından,Elmalı Arkeoloji Müzesi gezisi: Bu müzede elmalı hazinesinin olağanüstü güzellikteki sikkelerini ve civar kazılardan gelen, çok iyi korunmuş mezar odalarını görebilirsiniz. Ardından şehrin restore edilmiş arastasını ve Abdal Musa Türbesi'ni gezerek Batı Toroslar'ın bir cevheri olan Kibyra'ya hareket. Gölhisar'a varışta öğle yemeği. Gölhisar'ın kuzeybatısındaki tepelere konumlanan antik şehirde göreceğimiz en önemli mimari yapıtların başında Stad, Agora, Tiyatro, Meclis Binası gelmekte. Kibyra; Kabalis ve daha sonraki adlandırılmasıyla Kibyratis bölgesinin merkezidir. Kuzeyde Frigya, batıda Karya ve Likya, doğuda Pisidya ile çevrelenen bu bölge, antik dönemden günümüze güneydeki limanları iç bölgelere bağlayan bir kavşak konumundadır. Asia Eyaleti'nin önemli bir parçası olan kent, M.S. 23'de geçirdiği büyük depremle önemli ölçüde tahrip olmuşsa da, İmparator Tiberius'un yardımlarıyla tekrar imar edilmiş ve kent imparatora şükranlarını belirtmek için ismini "Caiseria Cibyra" olarak değiştirmiştir. M.Ö 43'de Likya bir Roma Eyaleti olduğunda, daha önce Asia Eyaleti sınırlarında olan kentin, Likya Eyaleti'nin bir parçası haline gelmiş. Strabon; Kibyra'lıların Pisidya, Solym, Hellen ve Lidya dilleri olmak üzere dört dil kullandıklarını, demir işçiliği ve kakmacılıkta usta olduklarını aktarır. Ayrıca epigrafik ve arkeolojik araştırmalar, dericilik ve seramik üretiminde önemli bir merkez olduğunu ortaya çıkarmış. Geziden sonra, Ağlasun'a hareket ve varışta Sagalassos Lodge&Spa'ya yerleşme. Dinlenmeniz için serbest zaman. Akşam yemeği hava durumuna göre lodge'un terasında veya restoranında.

24 Eylül 2019 Salı Kapıkaya Antik Kenti - Yazılı Kanyon - Adada Antik Kenti - Kovada Gölü - Eğirdir Gölü - Isparta

Sabah, Kapıkaya Antik Kenti harabelerini keşfetmek üzere otelden hareket. Yaklaşık bir saat mesafede buluna Kapıkaya'ya varışta kısa bir mesafeyi de yürüyerek aşmak gerekecek. Oldukça dik bir dağın tepesinde ve çok korumalı bir alanda bulunan antik kentin adı bilinmemekle birlikte Sandallion, Minassos, Tityassos gibi kentlerden birisi olduğu düşünülmekte. Sagalassos'a benzer bir yapı dokusu olan kent, dağın tepesinde adeta asılı durmakta. Harabeleri gezerek, olağanüstü güzellikteki panoramayı seyrettikten sonra Yazılı Kanyon'a doğru yola devam: Az bilinen bir doğa harikası bir milli park; Yazılı Kanyon adını ise, ünlü şair Epiktetos'un buradaki kayaları oyarak yazdığı ünlü Hür İnsan Üzerine Şiirden almakta. Kanyonun harika manzaralarını izlemek için bir yürüyüşün ardından, burada ki dinlenme alanında, lodge un sizler için özel olarak hazırladığı piknik yemekleriyle keyifli bir öğle yemeği molası. Daha sonra Adada Antik Kenti 'ne hareket. Çevresi çam ve ardıç ağaçlarıyla kaplı tepeler tarafından sarılmış olan antik kent sadece bölgenin değil Anadolu'nun en sağlam kalabilmiş antik kentlerinden biri olup helenistik devirden itibaren kendi sikkelerini basmıştır. Harabelerin günümüzde toprak üzerinde kalan bölümleri muhteşem bir görüntü sergilemekte. Geziden sonra Kovada Gölü'ne doğru yola devam. Kovada Milli Parkı içinde bulunan gölün kıyıları ve bahar aylarındaki göçmen kuşların hareketliliği tam anlamıyla bir doğa şaheseri. Kovada Gölünün etrafı, sık ormanlık alanlar, ormanlık dağlar ve kısmen meyva bahçeleriyle kaplı. Bu nedenle göl görüntüsü ve manzarası büyüleyici. bu olağanüstü manzarayı seyredebilmek için bir moladan sonra. Eğirdir Gölü'ne doğru hareket. Eğirdir, Göller Bölgesinin merkezi sayılır ve gelirken de yol üzerinde göreceğiniz devasa elma bahçeleriyle tanınır. Burada verilecek molada kıyıya bir yol ile bağlı bulunan Yeşil Ada'da gezerek bu çok güzel göl ve dağ manzaralarını seyredebilirsiniz. Daha sonra Sagalassos'a dönüş yolunda Isparta'da mola: Mimar Sinan Cami, Ulu Cami, Üzüm Pazarı, Firdevs Bey Bedesteni. Moladan sonra Sagalassos'a geri dönüş. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

25 Eylül 2019 Çarşamba Sagalassos - Kremna

Sabah kahvaltıdan sonra, Sagalassos Antik Kenti gezisi için otelden hareket. 1706 da fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen bu antik kentte ki kazı çalışmaları 1990 yılından beri Belçika Leuven Üniversitesi ekibi tarafından yürütülmekte. Koptur'un da kazı ve restorasyon sponsorları arasında olduğu antik kentin keşfi: Dünyanın en yüksek rakımlı antik tiyatrosu; Marcellum (gıda pazarı); Meclis Binası; Antoninler Çeşmesi; Agora; Odeon; Roma Hamamı; Eski çağlardan beri suları akan hellenistik çeşme; Neon Kütüphanesi; Çömlekçiler Mahallesi ve diğer yapıtlar... Öğlen yemeği için lodge'a dönüş. Öğle yemeğinin ardından, Kremna Antik Kenti'ne hareket. Kremna, yunancada uçurum demek ve buraya gelince neden şehrin bu adı aldığınıda apaçık görüyorsunuz. Buradan, Aksu Vadisi'ne ve Karacaören Barajı'na doğru uzanan panoramanın, hele bahar aylarında tarlaların büründükleri renk cümbüşüyle, insanı etkilememesi mümkün değil. Surlarla çevrili kentin bugün görünen kalıntıları Roma Dönemine ait. Lodge'a dönüş yolunda, Romalılar'dan kalma yöntemlerle çömlek üreten Cüneyt Usta'nın atölyesinde bir mola. Akşam yemeği ve geceleme lodge'da.

26 Eylül 2019 Perşembe Burdur Arkeoloji Müzesi - Burdur Gölü - Salda Gölü - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından, Salda Gölü'ne doğru yola çıkış. Yolda Burdur gezisi için bir mola. Tarihi şehir merkezinde kısa bir gezintinin ardından, Sagalassos ve Kibyra kazılarında bulunan heykel ve diğer kalıntıların sergilendiği, bir müzecilik harikası, Burdur Arkeoloji Müzesi gezisi. Gezinin ardından, önce Burdur Gölü kıyısını takip ederek Salda Gölü'ne varış. Salda Gölü, Göller Bölgesi içinde, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye'nin üçüncü en derin gölü olup Dünyadaki Mars özelliği gösteren iki yerden biridir. Göldeki magnezyum yüklü beyaz kayaların aynısı Mars'ta da olduğu için buraya Mars yüzeyli göl denmekte. Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde, göl suyunun bazı cilt hastalıklarına karşı tedavi edici etkisi vardır. Suyunun temiz ve berrak oluşu ve turkuaz rengi, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsalların Okyanus adalarını andırmalarına neden olmakta. Çeşitli molalar vererek gölün çevresini keşfetme turu. Göl kıyısında ki dinlenme alanında, lodge un sizler için özel olarak hazırladığı piknik yemeklerini, bu olağan üstü manzarayı seyrederek yiyebilirsiniz. Ardından Denizli, Çardak Havalimanı'ndan, saat 18.40 da kalkan Türk Havayolları uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na hareket. Saat 19.45'ta İstanbul'a varış.
Elmalı:Tuba Otel Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Burdur:Sagalassos Lodge & SPA 4 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Türk Havayolları ile, İstanbul/Antalya ve Denizli/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1, 2, 3 ve 4. gün, akşam yemekleri;
 • 1, 2, 3, ve 4. ve 5. gün öğle yemekleri;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;

Vize