Farklı bir Sicilya

Tur Tarihi : 01 Şubat 2019 Cuma
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK : Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
1765 € (10725TL)
Tek Kişi Farkı :
285 € (1732TL)
İsmi "iyilik" anlamına gelen Sant'Agata, M.S. III. yüzyılda Sicilya'da doğarak, İlk Hristiyanlardan olan ve kendini İsa Peygambere adayarak ölene kadar bakirelik yemini eden, asil bir aileye mensup güzel bir genç kızdır. Hıristiyan inancına göre, zamanın Roma konsülünün yaptığı evlilik teklifine verdiği kaçamak cevaplar üzerine işkence görerek kor ateşlerin ve kırık porselen parçalarının üstlerine çıplak ayakla yürütülür, göğüsleri kesilir. Agata, Tanrı'dan canını almasını ister ve 5 şubat 251 yılında göğe, Tanrı'nın yanına yükselir. Ardından Catania büyük bir depremle sarsılır ve eziyet ettiren konsül suda boğularak ölür. Agata'nın, III. yüzyılda yargılanmaya gideceği vakit durup ayakkabılarını bağladığı yerde ise bir zeytin ağacı yeşerir. İnanç sahibi Catanialılar, 1770 yıldan beri, şehirlerini Azize Agata'nın koruduğuna inanırlar. Hatta, Etna Yanardağı'nın büyük patlamalarından, şehrin lavlar altında kalmasından, Catania'yı hep Azize'ye ait eşyaların koruduğunu düşünürler... Eşyalar lavların aktığı yönde şehrin sınırlarına yerleştirildiğinde, lavlar bunların önünde katılaşır ve şehre ulaşamazmış. Palermo ve Catania Azize'nin doğduğu şehir olma onurunu birlikte sahiplenselerde, Catania bu yarışta, 1126 yılından beri yaptığı kutlamalar ve festivaller ile öne çıkmış.
XI. yüzyılda Sicilya Bizans'la yaptığı savaşı kaybedince, Azize'nin rölikleri 86 yıl boyunca Constantinople, yani İstanbul'a gider ve 17 Ağustos 1126'da tekrar Catania'ya geri getirilince de, bu gün Azize Agata'nın geri dönüş Bayramı olarak kutlanmaya başlanmış. Günümüzde hala, Azize'nin zeytin ağacı yerinde durmakta ve şubat ayındaki festivalde bademden yapılmış zeytin şeklinde tatlılar hazırlanmakta.
Etna Yanardağı'nın muhteşem kış manzaralarının oluşturduğu harika bir fonun önünde, Doğu Sicilya kıyılarının en güzel yerlerini gezerek, adeta bir açık hava tiyatrosu dekorunu andıran Catania'da UNESCO tarafından İnsanlığın Etno-Antropolojik Mirası ilan edilen Sant'Agata Festivali'ne şahit olacağınız, sıradışı bir seyahat...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Catania'nun koruyucusu Azize Agata'ya ithaf edilen etkinlikler, Sevilla'nın Kutsal Haftası ve Peru - Cusco'nun Corpus Christi bayramından sonra dünyanın üçüncü önemli dini festivalidir.
 • Şubat ayında düzenlenen festivalin bu sihirli günlerinde, Catania'nın saçtığı inanılmaz enerjiyi hisedebilirsiniz.
 • Bu seyahat programında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Catania, Etna Dağı, Noto ve Siracusa yer almakta.
 • Konaklama Catania'nın tarihi merkezinde dört yıldızlı seçkin bir otelde.
 • Bir Catania'lının evinde öğle yemeği için ağırlanarak, Sicilya'nın sıcak misafirperverliğine, tarihi bir mekanda tanık olma.
 • Catania'da bayram geleneklerine bağlı özel yemekleri ve yöresel mutfağın değişik örneklerini tatma fırsatı.

01 Şubat 2019 Cumaİstanbul - Catania - Siracusa - Noto - Catania

Türk Hava Yolları ile saat 07:50'de hareketle saat 08:20'de Sicilya Adası'nın doğu kıyısında bulunan Catania'ya varış. Ardından, Siracusa'ya doğru yola çıkış. Siracusa'ya varışı takiben, anakaradan köprü ile Siracusa kentinin antik merkezi Ortygia Adası'na geçiş ve şehir turu. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve 2500 yıllık tarihe sahip olan ada yerleşimi aynı zamanda birçok güzel tarihi eseri de barındırmakta. Ortygia'nın ana merkezi olan keyifli Duomo Meydanı eski bir Athena Tapınağı'nın kalıntıları üzerine inşa edilmiş muhteşem katedrale ev sahipliği yapar. Şehrin azizesi Santa Lucia'nın kilisesi de bu meydanda da bulunmakta. Kilisenin içerisinde ünlü ressam Caravaggio'nun, azizenin şehit edilişi üzerine 4x3 metre ölçülerinde gerçekleştirdiği muhteşem bir eseri bulunmakta. Arethuse Çeşmesi, Belediye Binası ve trafiğe kapalı dar sokaklar gezeceğimiz yerler arasında. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, bir barok mimari mücevheri olan Noto'ya doğru yola devam. Balkonları UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Noto şehri bir baş yapıt niteliğindedir. Şehre girdiğinizde kendinizi bir tiyatro dekorunun ortasında gibi hissediyorsunuz. Akşamüstü, Noto gezisinden sonra, Etna Yanardağı ile deniz arasında yer alan Sicilya'nın en büyük ikinci şehri Catania'ya dönüş ve otele yerleşme. Akşam yemeği yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

02 Şubat 2019 CumartesiCatania - Taormina - Aci Castello - Aci Trezza - Sant'Agata Şenlikleri

Taormina'nın ünlü ziyaretçilerden Guy de Maupassant'ın 1885 yılında yazdığına göre: Sicilya'da sadece bir gün geçirebilecek birisi "orada ne görmeliyim? " diye sorarsa, cevabım tereddüt etmeden "Taormina" olur. Kahvaltının ardından, Sicilya'nın incisi Taormina gezisi için yola çıkış. Messina iline bağlı, Tauro Dağı eteğinde yer alan Taormina kasabası, muhteşem Etna Yanardağı manzarası ile Sicilya'ya tüm dünyadan gelen ziyaretçilerin gerek sanat ve tarihi eserleri ile gerekse kıvrımlı dar sokakları, çiçeklerle donatılmış balkonları, şık mağazaları ile tanıdıkları ve gezdikleri bir turizm merkezidir. Taormina'da M.Ö. III. yüzyıldan kalma Yunan tiyatrosu gezisinin ardından, çok özel bir atmosfere sahip romantik şehrin yürüyerek keşfi. Taormina'yı neredeyse boydan boya geçen Corso Umberto'nun, küçük meydanların, terasların ve daracık ara sokakların tadını çıkardıktan sonra Catania'ya dönerken, pitoresk "Kikloplar" sahilindeki Aci Castello'yu görüp, Aci Trezza'da tipik bir yerel "trattoria"da öğle yemeği. Bu kıyıda, Etna yanardağı'nın binlerce yıl önce püskürttüğü lavlardan oluşan volkanik taşları ve ilginç kayalıkların oluşturduğu şeridi görebilirsiniz. Öğleden sonra, Catania'daki otele dönüş. Günün geri kalan kısmı serbest. Akşam yemeği serbest. Geceleme otelde.

03 Şubat 2019 PazarCatania - Sant'Agata Şenlikleri

Sabah saat 10:45'te Piazza Duomo Meydanı'na yürüyerek hareket. Burada, Sant'Agata festivalinin ilk ve tipik seremonilerinden olan Sicilya faytonlarının geçit merasimini izleme. Demir ve ahşaptan imal edilip daha sonra süslenmeleri için ressamlara teslim edilen bu atlı arabalar, adanın önemli sembollerindendir. Canlı ve zıt renklerle süslü arabaların atlarıda çok süslü olup başlarında ponponlar ve sırtlarında renkli süslü giysiler vardır.
Piazza Duomo'da yer alan Duomo di Catania, Sant'Agata'ya adanmış Catania'nın en büyük katedralidir. Bu muhteşem katedral, Azize Agata'nın şehit edildiği yer olmasından ötürü XI. yüyılda eski roma hamamlarının üzerine inşa edinmiştir. Aynı zamanda Catania'lı ünlü besteci Vincenzo Bellini'nin mezarıda burada bulunmaktadır. 03 şubat sabahı, Catania Belediye Başkanı ve diğer Belediye mensupları geleneksel araçlarla ve merasimle, Azize Agata'nın yanan kömür ateşinin üzerinde çıplak ayakla tutularak işkence edildiği alan üzerine inşa edilmiş San Biagio kilisesine ulaşırlar. Gösterinin ardından, yürüyerek Catania turu. Tarihi şehir merkezi, içerdiği volkanik taşlardan ve mermerden oluşan Geç Barok dönemi yapılarından dolayı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Gezi sırasında yerel bir restoranda öğle yemeği.
Turumuzun ardından otele dönüş ve dinlenme. Akşam yemeği yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

04 Şubat 2019 PazartesiCatania - Etna Yanardağı ve Çevresi - Catania

Kahvaltının ardından, otobüs ile otelden hareket ederek manzaralı yollardan geçip, Avrupa'nın en aktif ve en yüksek yanardağı olan Etna'ya varış. Şu anki yüksekliği 3.326 metre olmakla beraber zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişebilmektedir. Sicilyalılar buna "Mongibello" demekteler. Şubat ayı hava koşullarının izin verdiği şartlarda yaklaşık 1800-2000 metre yükseklikteki Silvester Tepesi'ne ulaşacağız. Burada akan lavların arasından geçerken doğanın inanılmaz gücüne şahit olup, Sicilya halkının volkanik duman ve is altında uzun yıllar nasıl yaşadıklarına tanıklık edeceksiniz. Farklı üzüm çeşitleriyle şarap üretimi yapan bir yörede alacağımız yemek sırasında, yörenin ünlü Etna şaraplarını tatma şansımız olacak. Goethe'nin bir sözü ile bitirelim gezimizi: "Sicilya'yı görmeden İtalya'yı gezmek, İtalya'yı hiç görmemektir. Çünkü her şeyin sırrı Sicilya'da gizlidir".
Öğle yemeğinden sonra, Catania'daki otele dönüş ve dinlenme. Akşamüstü, Palazzo Tezzano'da Azize Agata'nın gümüş büstünün din adamları tarafından taşınması ve sokaklarda gezdirilmesi merasimini izleme. Akşam yemeği otele yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

05 Şubat 2019 SalıCatania - Sant'Agata Şenlikleri

Sabah, şehri arzu ettiğiniz şekilde keşfedebilmeniz veya alış veriş yapabilmeniz için serbest zaman. Yerel tat ve lezzetleri evlerine de taşımak isteyen gezginler, yemekleri, şarapları, kültürü ve tarihi ile bir cennet olan Sicilya'nın bademli tatlılarını, şaraplarını ve ünlü seramiklerini alabilmek için, bu dar sokaklarda rahatça dolaşabilirler.
Mükemmel bir Etna şehri olan Catania'nın, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmış Via Crocifieri ve Via Etnea caddelerinin her köşesi insana ayrı bir sürpiz sunar. Şehrin ünlü şahsiyetlerinin heykelleri ile süslü ve bakımlı Bellini Parkı, yemyeşil atmosferiyle dinlenmek ve yorgunluk atmak için güzel bir yerdir. Öğle yemeği için bir Catania'lının evine misafir oluyor, Sicilya misafirperverliği eşliğinde 800 yıllık geçmişi olan bir mekanda ağırlanıyoruz. Burada bir restoran mönüsü yok, artık o gün kısmetimize evin hanımı ne hazırlanmış ise... Sicilya mutfağı bağlı olduğu İtalyan mutfağına benzemekte olup, Arap ve Yunan mutfaklarından da büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu nedenle İtalyan mutfağının yanı sıra Akdeniz mutfağınında bir parçası sayılır.
Öğleden sonra tekrar Duomo Meydanı'na ulaşıp, festivalin kapanış bölümü olan Azize Agata'nın seremoni geçişi için Katedral'den son kez çıkarılışını izleyeceğiz. Şehrin ana caddesinde sayısı binleri bulan katılımcı, muhteşem bir kalabalıkla Azize'nin büstünü takip ediyor. Akşam şehir büyük bir havai fişek gösterisi ile aydınlanarak festival sona eriyor. Duomo Meydanı'ndaki bu büyüleyici havai fişek gösterisini izledikten sonra otele dönüş. Akşam yemeği otele yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

06 Şubat 2019 Çarşamba Catania - İstanbul

Catania havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 09:20'de hareketle 13:30'da Istanbul'a varış.
Catania:İl Prencipe Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Catania/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. günden 5. güne kadar 4 akşam yemeği;
 • 1. günden 5. güne kadar 5 öğlen yemeği;
 • Belirtilen yemeklerde ¼ şarap ve ½ su ikramları;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi.
 • Havaalanı vergileri.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;
 • Yurtdışı çıkış harcı.
 • Yemeklerde alınan su,çay,kahve ve diğer içecekler.

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 30 $ düşünmek gerekir.

Vize

İtalya için Schengen vizesi gerekmekte. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.