Büyük Portekiz Turu

Atlas Okyanusu'na açılmasından dolayı büyük kaşiflerin öncü roller üstlendiği Portekiz bir zamanlar dünya imparatorluğu olarak nitelendiriliyordu. Portekiz güneş, yaşam sanatı ve tarihi zenginlikleri bir arada buluşturan çok güzel ve keyifli bir ülke. Bu seyahatte, sanatsal mirası ile hareketli başkent Lizbon'dan, şarabı ile tüm dünyanın tanıdığı Porto kentine ve Sintra, Fatima, Tomar, Coimbra, Obidos, Alentejo bölgesinin mücevheri Evora ve iki yakasındaki dik yamaçlarda sıra sıra dizilmiş tarihi bağları ile hayranlık uyandıran Douro Nehri Vadisi'ne kadar, Portekiz'in ihtişamlı mimarisini ve kendine özgü sanatını, olağanüstü doğal güzelliklerini, yaşam tarzını ve ruhunu keşfedebilirsiniz. Üstelik, San Antuan Şenlikleriyle (Noite de Santo António) süslenen Lizbon sokaklarında renkli defileleri ve şehrin her tarafında kızaran sardalya balıklarının muhteşem görüntülerini izleyerek seyahatinizi bambaşka bir ambiyans içinde sonlandırabilirsiniz.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Bu turun programı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Belem Kulesi, Jeronimos Manastırı, Convento do Cristo Manastırı, Sintra, Alto Douro Vadisi, Porto ve Evora'yı içermekte;
 • Bu seyahati Türk Hava Yolları ile yapmamız, direkt olarak Lizbon'a uçabilme imkanı tanıyor.
 • Tur programı sayesinde Portekiz'in en görkemli yerlerini keşfedebilme imkanı;
 • Çok az bilinen, Lizbon'a özel renkli San Antuan Şenlikleri'ni izleme;
 • Tekne gezisi ile Douro Nehri'ni keşfetme imkanı;
 • Geleneksel Portekiz fado müziğini yakından tanıma olanağı;
 • Uzun senelerden beri Portekiz'de yaşayan rehberimiz Nail Özkaplan'la Portekiz'i derinlemesine keşfedebilirsiniz.
 • Her zamanki gibi tüm yemek ve gezilerin programa dahil olduğu bir seyahat.

05 Haziran 2019 Çarşambaİstanbul - Lizbon

Türk Hava Yolları ile saat 07:35'te hareketle 10:30'da Lizbon'a varış. Varışımızı takiben, büyük kaşiflerinin sayesinde muazzam bir liman olan ve büyük bir imparatorluğun merkezi olarak XVI. yüzyılda altın çağını yaşayan Lizbon'un keşfi. Tur esnasında: Şehrin ana arteri olan Avenida da Liberdade (özgürlük) caddesi; siyah beyaz mozaiklerle süslü yaya kaldırımları ile Rossio mahallesi; Praça da Figueira Meydanı; lüks mağazalarla dolu tarihî Baixa mahallesi ve ucundaki Tajo Nehri'ne açılan büyük Praça do Comercio Meydanı; denizcilerin denize açıldıkları eski Belem limanındaki Padrão dos Descobrimentos (keşifler) anıtı; bir Dünya Mirası olan Tajo'nun kıyısındaki Vasco de Gama'nın seferlerini anmak için inşa edilen zarif Torre de Belem kulesinde fotoğraf molaları. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, bir Dünya Mirası olan Jeronimos Manastırı kilisesini ziyaret: XVI. yüzyılın başında, eski limanın girişinde yapılan Jeronimos Manastırı, büyük deniz maceralarını simgeleyen bezeme harikaları ile Manuel dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturmakta. Marques de Pombal Meydanı üzerinde yer alan VII. Eduardo Parkı'nın tepesindeki terasta verilecek fotoğraf molasından sonra otele yerleşme. Akşam yemeği şehrin en tipik ve gastronomik mekânlarından biri olan Ramiro restoranında deniz mahsulleri tadımı. Geceleme otelde.

06 Haziran 2019 PerşembeLizbon - Estoril - Cascais - Cabo da Roca - Sintra - Lizbon

Kahvaltıdan sonra, taşla kaplı dar sokakları, merdivenleri ve küçük meydanları ile Magrip havası taşıyan ve şehrin en eski mahallesi olan Alfama semtinin yürüyerek keşfi. Ardından 1837'den beri tarifesini sır gibi saklayan Belem Pastanesi'nde meşhur tatlı börekler eşliğinde kahve molasından sonra, Lizbonluların tatil beldesi olan Estoril üzerinden kıyı yolunu takip ederek şirin bir balıkçı limanı olan Cascais'e varış ve keşif yürüyüşü. Avrupa'nın en batı noktası olan Cabo de Roca Burnu'nun 140 metre yükseklikteki falezine varış ve fotoğraf molasından sonra rüstik bir restoranda öğle yemeği. Romantik bir atmosfere sahip pitoresk Sintra kasabasına doğru yola devam. Varışta ziyaret edeceğimiz Quinta da Regaleira, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan kasabanın tarihî merkezine yakın konumda olup geniş bahçesine serpiştirilmiş heykelleri, labirent mağaraları, çeşmeleri, göletleri, minik kaleleri ve en üst kısmına çıktıktan sonra ineceğimiz inisiyasyon kuyusunun ve köşk binası sizi başka bir boyuta götürecektir. Yürüyerek ulaşacağımız tarihi merkezinde, aralarında Portekiz tarzı Azulejo fayansların satıldığı güzel hediyelik dükkânların bulunduğu kasabanın dar sokaklarını gezebilmek için serbest zaman. Son olarak farklı bir güzergâhtan Lizbon'daki otelimize dönüş. Akşam yemeği, kader anlamına gelen ve "saudade" yani nostalji dolu, hüzünlü melodileriyle geleneksel Portekiz fado müziğinin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz en seçkin restoranlarıdan biri olan Clube de Fado'da. Geceleme otelde.

07 Haziran 2019 CumaLizbon - Fatima - Tomar - Guarda

Sabah erkenden Lizbon'dan ayrılış. Şehre 125 kilometre uzaklıkta bulunan, Hristiyanlarca kutsal yer olarak kabul edilen Fatima kasabası gezisi: 13 Mayıs 1917 tarihinde üç köylü çocuk burada Meryem Ana'yı gördüklerini ve Meryem Ana'nın kendilerine altı ay boyunca, her ayın on üçünde görünerek üç "sır" verdiğini iddia ederler. Gezinin ardından, Tomar şehrine yönelip UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'nde alınan Convento do Cristo Manastırı gezisi. Tapınak Şövalyeleri'nin Portekiz'deki üstadı Gualdim Pais tarafından 1160 yılında inşa edilmeye başlamış kale-manastır olup 1312'de tarikat feshedilmesine rağmen Portekiz Kralı Dinis kısa bir süre sonra aynı şövalyelerle İsa Tarikatı'nı (The Military Order of Christ) kurmuş ve tekrar Tomar'da kalmalarını sağlamıştır. (Portekiz'de tüm tarikatlar 1834 tarihinde feshedilmiştir). Öğle yemeği Tomar'da yerel bir restoranda. Öğleden sonra Tomar merkezinde keşif turu sırasında Portekiz'in en eski sinagogu görülecek yerler arasındadır. Tomar'dan ayrılıp, yaklaşık 210 kilometre boyunca kuzeydoğu istikametinde yolculuk. Guarda'ya varışta şirin merkezine yakın otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Haziran 2019 CumartesiGuarda - Belmonte - Régua - Pinhão - Douro Nehri Vadisi - Amarante - Porto

Kahvaltıdan sonra, otelden hareket ederek Belmonte'ye doğru yolculuk. Brezilya'yı keşfeden Pedro Alvares Cabral'ın memleketi olan Belmonte gezisi, XII. yüzyıldan kalma kaleden başlayıp, mahalleleri Orta Çağ'dan kalma dar sokaklardan oluşan tarihi merkezdeki Yahudi Müzesi ziyaretiyle son bulacak. Kral I. Manuel, 1496'da Portekiz'deki Yahudi ve Müslümanların ya Hristiyan olmaları ya da ülkeyi terk etmeleri için yaklaşık 11 aylık bir süre tanıyan fermanından sonra imkânı olanlar gitmiş, kalanlar ise vaftiz edilip asimile olmuşlardı. Yalnız Belmonte'deki Saklı Yahudi anlamına gelen "Cripto Judeu" olarak bilinen Yahudi topluluk, gizli bir şekilde dinlerini günümüze kadar muhafaza etmişlerdir. Ardından, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Portekiz'in başlıca şarapçılık bölgesi Alto Douro'ya hareket. Régua'ya varışı takiben Douro Nehri kıyısındaki şarap üreticisi Quinta da Pacheca'da öğle yemeği. Daha sonra Pinhão'a varışta Douro vadisi'nin sağlı sollu bağlarla kaplı en güzel manzarası için masalsı bir tekne turu. İspanya'da doğan Douro Nehri, yaklaşık 240 kilometre boyunca Portekiz'in doğusundan batısına akar ve Porto'nun hemen güneyindeki Foz de Douro'da Atlas Okyanusu'na dökülür. Geziden sonra, farklı bir güzergâhtan Minho bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Amarante'ye otobüs ile yolculuk. Tamega Nehri kıyılarında kurulmuş Amarante'nin tarihi merkezinde São Gonçalo Manastırı'nın heybetli kilisesi yer almakta. Tarihi köprüden yürüyerek geçiş ve fotoğraf molasından sonra Porto'ya doğru yola devam. Akşamüstü Portekiz'in ikinci en büyük şehri Porto'ya varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

09 Haziran 2019 PazarPorto

Kahvaltıdan sonra, her yeri tarih kokan şehrin önemli yapılarının gezisi: 1842'de inşa edilen Neo-klasik mimarî stilindeki görkemli Palacio de Bolsa Borsa Sarayı; içi altın yaldızlı ahşap oymalarıyla kaplı Gotik Igreja de Sao Francisco Kilisesi; inşaatı XII. yüzyılda başlayan ve Roman, Gotik ve Barok özelliklerini taşıyan Sé Katedrali... Tur esnasında, dış cepheleri mavi beyaz çini seramiklerle kaplı bir çok tarihi yapıyı görmek mümkün. Douro Nehri vadisinin dik yamaçlarında dünyanın en meşhur şaraplarından biri olan Porto şarabı üretilmektedir. Vila Nova de Gaia'nın sayısız mahzeninde kentinin adını taşıyan bu şarabın en iyi örnekleri yıllandırılarak muhafaza edilmekte. Gaia tarafında nehir kıyısında yer alan bir restoranda öğle yemeği. Öğle yemeğinin ardından, Vila de Gaia gezisi ve mahzen ziyareti. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Porto'da şehir turuna devam: Meşhur Ponte Dom Luis I Köprüsü, Porto'nun modern ticaret ve iş merkezi olarak bilinen Boavista semti, Douro'nun Atlantik Okyanusu'na döküldüğü yerde eski bir balıkçı köyü olan güzel ve hareketli Foz mahallesi... Akşam yemeği, Leça da Palmeira plajına nazır Mauritânia restoranında. Geceleme otelde.

10 Haziran 2019 PazartesiPorto - Guimarães - Braga - Ponte de Lima - Viana do Castelo - Porto

Kahvaltının ardından, Porto'nun kuzeyinde bulunan Minho Bölgesi'nin incileri olan iki tarihi şehrin gezisi için yola çıkış. İlk durağımız Portekiz'in kurulduğu ve Portekiz'in ilk kralı I. Afonso'nun doğdu yer olan Guimarães'i ziyaret. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi merkezinde Dom Afonso Henriques Kalesi, Bragança Dükleri Sarayı (Paço dos Duques) ve eski şehir meydanı olan Largo da Oliveira (Zeytin Ağacı Meydanı) görülecek yerler arasındadır. Akabinde Portekiz'in en güzel şehirlerinden biri kabul edilen ve "Piskoposlar şehri" olarak bilinen Braga'nın Katedrali gezildikten sonra tarihi sokaklarında yürüyüş yapılacaktır. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra daha kuzeyde Lima nehri kıyısında kurulmuş Ponte de Lima'nın merkezinde ve romanik köprüsünde fotoğraf molası. Son olarak, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Viana do Castelo'ya Santa Luzia kilisesinin bulunduğu falezin üzerinden bakış ve merkezinde yöresel el sanatları alışverişi için serbest zaman. Akşamüstü Porto'ya dönüş. Akşam yemeği Boavista Meydanı yakınlarında nezih bir restoran olan Casa Agricola'da. Geceleme otelde.

11 Haziran 2019 SalıPorto - Coimbra - Nazaré - Óbidos - Lizbon

Kahvaltının ardından, Porto'dan ayrılarak yaklaşık 100 kilometre güneyinde yer alan ülkenin en eski üniversite kenti Coimbra'ya hareket. Varışta, Santa Clara manastırı kilisesi terasından Orta Çağ şehrinin panoramasının seyri. XIII. Yüzyılda kurulan ve bir UNESCO Dünya Mirası Coimbra Üniversitesi'nin bulunduğu tepeden başlayarak Almedina semti üzerinden şehrin 40 kilometre batısında Atlantik Okyanusu'na dökülen Rio Mondego Nehri'ne kadar keyifli bir keşif yürüyüşü. Gezinin ardından, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan, kumsalıyla ünlü balıkçı köyü Nazare'de yerel bir restoranda öğle yemeği. Ünlü kâşif Vasco da Gama'nın büyük keşifler için denize açılmadan önce dua etmek için geldiği Nazare falezinin üst kısmına çıkıldığında kumsalın manzarasından etkilenmemek mümkün değildir. Daha sonra, Orta Çağ kraliçelerinin korumasıyla günümüze bakımlı olarak ulaşan Obidos kasabasının keşfi. XII. yüzyıldan beri surlarla çevrili olan bu kasaba araç trafiğine kapalı olup ziyaretçileri büyüleyerek kendine aşık etmektedir. Gezinin ardından, güneye doğru yolculuğa devam. Akşamüstü Lizbon'a varışı takiben otele yerleşme. Akşam yemeği Fogo do Chão restoranında. Geceleme otelde.

12 Haziran 2019 ÇarşambaLizbon - Evora - Azeitão - Lizbon - San Antuan Şenlikleri

Kahvaltıdan sonra, Avrupa'nın en uzun köprüsü olan Ponte Vasco da Gama'dan Tejo Nehri'nin güney kıyısına geçip Alentejo bölgesine doğru yola çıkış. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun sonunda hala surları ayakta olan, Roma, Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinin örneklerinin yürüyerek gezileceği, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Evora şehrine varış. Tarihi merkezdeki araç trafiğine kapalı yollar üzerinde, 1559'da Cizvit Tarikatı'nın kurduğu Evora Üniversitesi, şehrin en yüksek kısmındaki meydanda bulunan Roma Tapınağı ve hemen arkasında Evora Katedrali'ni ziyaret ettikten sonra yerel bir restoranda öğle yemeği. Giraldo Meydanı'nda geçirilecek serbest zamanın ardından, son olarak São Francisco Kilisesi bitişiğinde yer alan Capela dos Ossos - Kemikler Şapeli ziyareti. Akabinde bir meşe mantarı işleme atölyesini gezip, dönüş yolunda Tejo Nehri'nin kuzey kıyısında kalan Lizbon'a 25 Nisan Köprüsü'nü kullanarak geçiş.
Akşam Sao Antuan şenlikleri: Sao Antuan (Santo António), 1191 senesinde Lizbon'da doğup 1231 senesinde Italya'nın Padua kentinde vefat eden bir Fransisken misyonerdir. Daha sonra aziz statüsüne getirilen Sao Antuan Lizbon'un resmi azizi olmamasına rağmen, şehrin en popüler azizi olmuş. Bu nedenle, her yıl, 12 Haziran'ı 13 Haziran'a bağlayan gece Lizbon'da Sao Antuan şenlikleri düzenlenmekte: Şehrin ana caddesi Liberdade trafiğe kapatılarak Lizbon'un çeşitli semtlerinin folklorik ekipleri ve dans grupları, burada bir festival havasında yürüyüşler yapmaktalar. Daha sonra, Lizbonlular özellikle taşla kaplı dar sokakları, merdivenleri ve küçük meydanları ile Magrip havası taşıyan Alfama semti civarında, açık hava halk müziği konserleri eşliğinde ekmek üstü taze sardalya balığı ızgarası yiyip, şarap içerek şenliklere devam ederler. Rubro restoranında akşam yemeğinden sonra, eğlencelere katılacağız. Geceleme otelde.

13 Haziran 2019 PerşembeLizbon - İstanbul

Sabah, alışveriş ve şehir merkezinde son keşifler için transfer saatine kadar serbest zaman. Türk Hava Yolları ile saat 15:45'te hareketle 22:25'te İstanbul'a varış.
Lizbon:3K Europa Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Guarda:Vanguarda Hotel 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Porto:Tuela Porto Hotel 3 * Superior
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Lizbon:Eurostars Lisboa Parque Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Lizbon/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. günden, 8. güne kadar 8 akşam yemeği;
 • 1. günden, 8. güne kadar 8 öğle yemeği;
 • Yemeklerde limitli içecek;
 • Yukarıda belirtilen otellerde geceleme ve kahvaltı;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi**
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücreti;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 45 $ düşünmek gerekir.

Vize

Portekiz için Schengen vizesi gerekmektedir. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.